Samuel Tchuř

Dítě a poklad

9. dubna 2017 Miriam Prokešová

Bylo to na Velký pátek. Venku bylo ještě chladno a z blízkého kostela se ozýval zpěv pašijových písní. Mladá žena s dítětem na ruce pásla na svahu Landeku krávu. Pocházela z nedalekého doškového domku. Když tak zamyšleně přemýšlela o své bídě a choulila své dítě stále více k sobě, aby mu ani trošičku zima nebyla, zaslechla za svými zády podivný hluk.

Krátce z historie Landeka a Koblova

Dobová pohlednice Koblova z počátku 20. století
9. dubna 2017 Miriam Prokešová

Jak z podání našich předků víme a jak bylo nám zvěstováno z dochovavších se pověstí, dostal prý Koblov své jméno od toho, že se utvořil na té části panského pozemku, naněmž se dříve panské kobyly pásly. Byly to rozsáhlé louky a pastviny, které sloužilychovu koní – kobyl, tzv. kobylí pole.

Myšky

Myšky
30. března 2017 Eliška Charvátová

Byl jednou jeden dům a v tom domě žily myšky. Myší kluci. V tom domě žila také rodina Kudrnových: táta Pavel, máma Klára a dcery Verča a Katka. Maminka a tatínek nevěděli o myších klucích vůbec nic. Ale za to Katka s Verčou jim daly i jména, byly to jen mláďata.

Pohádka O lidech a všedních i nevšedních věcech - 1. díl

Pohádka O lidech a všedních i nevšedních věcech - 1. díl
30. března 2017 Miriam Prokešová

Za devatero horami a devatero řekami a hlubokými lesy, tedy někde v daleké dáli, žijí lidé. Staví si svá rozličná obydlí, ve kterých se ukrývají zpočátku jen před zimou, deštěm, silným větrem nebo naopak velikým horkem a rozpáleným sluncem.

Desatero pro 21. století

Desatero pro 21. století
30. března 2017 Kristýna Cimalová

Člověk se odnepaměti vyvíjí a s ním i jeho hodnotový žebříček, chování, morální zásady. O tom nelze pochybovat. Tak je to prostě dáno. Přemýšleli jste ale někdy o tom, jestli se vyvíjí také Bůh?

Původ Velikonoc

11. března 2022 Miriam Prokešová

Velikonoce, veliká noc, jsou nejen oslavou příchodu jara, ale také vrcholem liturgického církevního roku, podle kterého jsou tyto svátky vzpomínkou na umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vyvinuly se z židovského svátku pesach, který se podle židovského kalendáře slaví 14. a 15. dne měsíce nisanu.

Květná neděle

11. března 2022 Miriam Prokešová

Každá neděle v postní době před Velikonocemi má své jméno. Poslední neděle před tzv. pašijovým týdnem (pašije jsou čtení z Nového zákona o umučení Krista) se jmenuje Květná neděle nebo také Palmová (Palmare). Tato neděle je vzpomínkou na slavnostní vjezd Ježíše Krista na oslíkovi do Jeruzaléma.

Škaredá středa

11. března 2022 Miriam Prokešová

Škaredá středa je údajně den, kdy Jidáš za 30 stříbrných zradil a prodal Krista. Také se jí říkalo sazometná, protože se měly čistit kamna a komíny, vymetaly se tedy saze. Na škaredou středu stloukaly pilné hospodyně máslo a přepuštěné je pak dávaly do kostela na svícení. Četly se pašije sv. Lukáše.

Zelený čtvrtek

11. března 2022 Miriam Prokešová

Zelený čtvrtek je proto zelený, protože už v tento den se lidé měli postit, nejíst maso, ale pouze zeleninu. K obědu muselo být něco zeleného, např. salát z kopřiv a jiskérek – sedmikrásek (říkalo se jí také chudobka nebo širotka nebo huši kvitko).

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.