- Úvod
- Soutěže
- Literární soutěže
- Režim za našich prarodičů - Daniel Unčovský - (GP24-K3)
Moje babička se narodila v roce 1959. Tím pádem se vrátíme do roku 1972, kdy jí bylo 13 let. Po roce 1968 byl režim velmi přísný, nikdo bez povolení nemohl do západního bloku, byli by zastřeleni, pokud by tam utekli.
No, pojďme zpět do nádherné ČSSR. Tady u nás v Československu, to bylo hodně přísné, nesmělo sem zboží odjinud, tedy pokud to vláda neschválila. Mohlo se cestovat např. do NDR (mohlo se po východním bloku s povolením, SNR NE!!!), ale nic dovážet z NDR, zabavili by vám to + pokuta nebo vězení! Ale když jsou pravidla, tak je někdo porušuje, a to je i případ mojí prababičky. Tu kdyby chytili a zjistili, co všechno propašovala, ta by asi z vězení nikdy nevyšla. Ano, sice existoval tuzex, ale tam se dalo nakupovat pouze za bony a ty byly jenom pro pracující v zahraničí. A taky tam nebylo všechno. Zpět k pašování z NDR. Moje prababička propašovala oblečení, žvýkačky, fotoaparáty, a už ani nevím co, zkrátka propašovala všechno, co mohla.
A teď už se vraťme k mojí babičce do ČSSR v roce 1972. Škola asi to samé. Telefony? Pouze pevná linka. Auta? Moc drahé, asi babička měla ale později. Televize? Ano, ale jenom 2 kanály, ČST 1 a ČST 2. Rádio? Jenom pár stanic.
A teď ještě důležitá poznámka socialistický režim u nás byl už od roku 1948 (ne 1968), jelikož u nás v roce 1948 volby vyhrála KSČ. Ale Pražské jaro v roce 1968 pouze utvrdilo socialistický režim. Postižena byla hlavně Praha. Z noci 20. srpna na 21. srpna 1968 k nám vpadla vojska Varšavské smlouvy, aby potlačila svobodné názory občanů. Československé ztráty byly 137 mrtvých, 5 vojáků a 3 policisté pod vlivem spáchali sebevraždu + 500 těžce a stovky lehce raněných civilistů a ze strany Varšavské smlouvy 113 mrtvých, jak se dá asi říct nebylo to, tak brutální, zkrátka to kdysi nebylo tak svobodné a tím bych tento sloh ukončil.
Děkuji za přečtení.